Yaşam

Usta oyuncu Kazım Akşar hayatını kaybetti

Kara Melek, Bir Hanımefendi İsterse, Kurtlar Vadisi, Küçük Hanımefendi ve Yağmurdan Kaçış gibi birçok projede rol almış usta bir oyuncu. Kazım Aksarkalp krizi sonucu öldü.

“AĞNINIZ BU KADAR ACIYA DÜŞTÜ”

Akşar’ın acı haberini aldıktan sonra yaşadığı acıyı Instagram hesabından paylaşarak dile getiren oyuncu Melek Baykal, “Aaa ah… Kazım Akşar niye ya. Bunca acının üstüne senin acın darmadağın oldu” dedi. çok üzüldüm okul arkadaşım, meslektaşım, dostum. Nurlar içinde uyu. Mekanın cennet olsun. Tiyatro camiasının başı sağolsun” dedi.

KAZIM AKSAR KİMDİR?

Kazım Akşar, 23 Ağustos 1953’te Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde doğdu. 1970 yılında radyoda Çocuk Saati programına girdi. Radyo, Yarına Dön, Mikrofon Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. 1979 yılında Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı.

1986-1987’de Devlet tarafından İngiltere’ye gönderildi. Ulusal Tiyatro’da Peter Hall ile; Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter’s Tale (Shakespeare), The Tempest (Shakespeare) ve Cymbeline (Shakespeare) filmlerinde asistan olarak çalıştı. 1988 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde 4 yıl öğretmenlik yaptı. ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dialog Lecture Connection School’da ders vermeye devam etmektedir. Akşar Devlet Tiyatroları dışında Tiyatro İstanbul ve Tiyatro Ayna gibi özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak rol aldı.

altinozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu