Ekonomi

Bernstein’ın Intel Hisselerine Bakış Açısı: ‘2030’dan Önce Yatırım Yapmak İçin Haklı Bir Neden Yok’

Bernstein analistleri Cuma günü Intel’in (NASDAQ:INTC) döküm iş bölümü sunumundan çıkardıkları ana sonucun “2030’dan önce bu alana yatırım yapmak için zorlayıcı bir neden yok” olduğunu belirtti.

Yarı iletken üretim bölümünün mali sonuçlarının açıklanmasından bu yana Intel’in hisse senedi fiyatı yaklaşık %8 düştü. Dökümhane işi olarak da bilinen fabrikasyon bölümü, 18,9 milyar dolarlık gelirine kıyasla 2023 yılı için 7 milyar dolarlık operasyonel zarar bildirdi. Bu operasyonel zarar, gelirin 27,5 milyar dolar olduğu 2022 yılında bildirilen 5,2 milyar dolarlık zarardan daha yüksektir.

Analistler, “Aslında, döküm işinin zayıf mali performansı şaşırtıcı olmamalı; şirket Haziran ayında da bunu belirtmişti” yorumunda bulundu.

“Ancak, mali durumun 2024 yılında da kötüleşmeye devam edeceği beklentisi olumsuz karşılanmış olabilir; -%37’lik bir operasyonel marjın ve 7 milyar dolarlık bir zararın henüz en düşük noktayı temsil etmediği düşüncesi, özellikle şirketin geçen yıl uyguladığını iddia ettiği maliyet azaltma önlemleri göz önüne alındığında oldukça şaşırtıcı.”

Bernstein, Intel’in dökümhane operasyonlarında iyileşme olasılığını kabul ederek, bir önceki yıla ait önemli zararı ve 2030 yılına kadar %25-30 arasında bir operasyonel marj tahminini kabul ediyor.

Bununla birlikte analistler, INTC için “görünüşte iddialı hedefleri tamamen kabul edenler için bile” uzun süreli bir düşük performans dönemi olabileceğini ima ederek dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Başabaş noktasına ulaşmanın 2027’den sonrasına kadar mümkün olmayabileceğine ve 2030’a yönelik hedeflerin, “hala önemli bir tartışma konusu olan” kusursuz uygulamaya bağlı olarak hala varsayımsal olduğuna dikkat çektiler.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu