Haber

Hırvatistan ve Sırbistan’da 19 Mayıs kutlamaları

ZAGREB/NOVI Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Sırbistan’ın Novi Pazar kentinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve SporBayram münasebetiyle tören düzenlendi.

Zagreb’deki Türkiye Büyükelçiliği, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Jarun Gölü kenarında bir program düzenledi.

Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, 19 Mayıs’ı Hırvatistan’da öğrencilerle birlikte şenlikli ve keyifli bir şekilde kutlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Düzenledikleri programla gençlerin Türk lezzetlerini tanımalarına yardımcı olduklarını kaydeden Kıran, fiziksel aktivite ve sosyalleşmeyi artırdıklarını kaydetti.

Etkinliğe Zagreb Üniversitesi Türkoloji öğrencileri, Hırvatistan’da öğrenim gören Türk öğrenciler, Zagreb Yunus Emre Enstitüsü çalışanları ve büyükelçilikte çalışan bir görevli de katıldı.

Sırbistan’da 19 Mayıs programı

Öte yandan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türk Kültür Merkezi tarafından Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Novi Pazar kentinde kutlandı.

Programa katılan Türkiye’nin Novi Pazar Başkonsolosu Başar Başol, kültür merkezinin başarılı faaliyetler yürüttüğünü ve Türkçe kurslarının da bunlardan biri olduğunu belirtti.

19 Mayıs’ın Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir gün olduğunu belirten Başol, “Yeni Pazar’da Türk Kültür Merkezi çok hareketli. Sertifikasını aldığımız Türkçe kursu katılımcılarının hazırladığı etkinliğe katılmaktan mutluluk duyuyorum. sunuldu.” söz konusu.

Novi Pazar Türk Kültür Merkezi Koordinatörü Nejra Mujovic Zupljanin, Türkçe kursuna gelen gençlere Türk kültürü ve tarihini öğrettiklerini kaydetti.

Etkinlikte Türkçe kursuna katılan öğrencilere sertifikaları verildi.

sulusaray-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu