Haber

BM Kalkınma Programı enkaz kaldırma faaliyetlerini destekleyecek

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’de meydana gelen depremlerin yol açtığı enkazın kaldırılması çalışmalarına destek verecek.

Programdan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) 16 Şubat’ta Türkiye için duyurduğu 1 milyar dolarlık “acil yardım çağrısı”nın modülü olarak talep edilen 113,5 milyon dolarlık fonun büyük bölümünün kullanılacağı belirtildi. enkaz kaldırma faaliyetleri için.

UNDP’nin hükümetin eylemlerini desteklemek için çevre dostu bir enkaz yönetimi yaklaşımı uygulamayı hedeflediği açıklamada, molozları kaldırıp bir yerlere boşaltmak yerine enkazda bulunan hammaddelerin geri dönüştürülmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, BM Kalkınma Programı’nın da enkazın kaldırılması ve işlenmesi için yerel halkın istihdamı ile geçim kaynağı oluşturmaya çalışacağı belirtildi.

Açıklamada UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’un da görüşlerine yer verildi.

“UNDP olarak erken toparlanmaya odaklandık. Acil müdahaleyi desteklerken, bölgede hayatın normale dönmesi için gerekli olacak geniş çaplı çalışmaları da planlıyoruz. Enkazın temizlenmesi çok önemli bir ilk adım, ancak Bunu yaparken de enkaz altında kalan hayatlara ve hayallere saygı duymamız gerekiyor” dedi. terimleri kullandı.

“Mücadelenin kapsamı insan kavrayışının ötesinde.” Vinton yaptığı değerlendirmede enkaz sahasının boyutunun ABD’nin New York City kentinde 59 kilometrekarelik alanı kaplayan Manhattan Adası’ndan daha büyük olduğunu iddia etti.???????

UNDP’nin ilk tahminlerine göre, depremler nedeniyle 116 ila 210 milyon ton moloz oluştu. Gölcük depreminde yaklaşık 13 milyon ton moloz oluştu.

UNDP takviyeleri sürüyor

Acil müdahale ekiplerine de katkı sağlayan UNDP’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 160 bin 770 litrelik çöp konteyneri, 54 ton sönmüş kireç ve 10 bin litre dezenfektan ulaştırdığı belirtildi. ????

kozluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu